Menneskehjernen har udviklet sig fra en flad klat nervevæv til en forunderlig biologisk computer på 700 millioner år. Det har den gjort med to formål: At holde os i live og sørge for at vi formerer os. Alt andet en menneskehjerne finder på at gøre, gør den fordi den tror at det kan hjælpe os med netop de to ting.
Når vi har svært ved at løsrive os fra computere og mobiltelefoner, eller kommer til at stoppe os med desserter og alkohol mens vi flader ud foran TVet, så skyldes det faktisk at hjernen tror det er den bedste strategi for at overleve!
Foredraget forklarer hvorfor vi træffer så mange dårlige beslutninger selvom vi burde vide bedre – og giver lytterne værktøjer til at få lidt bedre hjernevaner.